Uwaga! SmoothDraw4 działa na systemach XP SP3/Vista SP1/Win7. Wymaga .NET Framework 4 – jeśli nie mamy można ściągnąć z internetu, po naciśnięciu przycisku OK zostaniemy przeniesieni na odpowiednią stronę. 3. Jakiego użyć programu do nagrywania? SnagIt (darmowa 30-dniowa wersja próbna, później 49$) Ciekawy program umożliwiający nagrywanie filmów, łatwy w obsłudze, umożliwia prostą obróbkę filmu i łatwe udostępnianie np. przez YouTube. Przez 30 dni mamy do dyspozycji pełną wersję programu bez żadnych ograniczeń.Uwaga! W tym momencie masz już wszystko, czego potrzeba, aby nagrać swój pierwszy film w stylu Khan Academy :) 4. Jak edytować filmy? Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby, ale jeśli jednak chcesz coś dodać możesz wykorzystać bezpłatny Windows Movie Maker, który masz już w systemie lub ściągniesz ze strony Microsoft. Obróbkę nagrania umożliwia również Camtasia Studio, o której więcej w następnym wpisie. 5. Wskazówki praktyczne napisz sobie krótki skrypt filmu – w punktach, co chcesz powiedzieć na początku możliwe, że będziesz musiał nagrać kilka razy film zanim wyjdzie to, co chcesz, nie zrażaj się :) poproś kogoś, aby ocenił poziom emocji w Twoim głosie – samemu trudno to zrobić, a jednak film będzie ciekawszy, gdy różnicujemy głos i pokazujemy za jego pomocą emocje jeśli zamieszczasz obrazek przygotuj go sobie wcześniej – obejrzyj mój wideo tutorial m.in. o tym jak wstawiać obrazki w programie SmoothDraw Wskazówki p. Alicji Puścian, która również tworzy materiały Khan Academy: dobrze jeżeli na początku filmu coś znajduje się na ekranie – choćby tytuł – wtedy widzowie wiedzą, że wszystko „działa" i że zaraz usłyszą też głos jeśli jest taka możliwość lepiej korzystać z programu, który umożliwia pauzowanie nagrywania – pozwala to na wzięcie oddechu czy napicie się wody w płynnym nagraniu filmu pomaga solidne koncepcyjne opracowanie problemu, o jakim będzie się mówić trzeba unikać ewentualnych niespodziewanych kłopotów w postaci trzaskających drzwi czy wyskakujących okienek programów antywirusowych warto mieć dobrze opanowany software, którym się posługujemy – pozwala to na spokojne i bezproblemowe posługiwanie się nim podczas nagrywania filmów. 6. Jak będzie wyglądał efekt końcowy, czyli jeden z moich filmów?
Khan pisze żółtym kolorem na czarnym tłem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś swoje filmy nagrywał w innej kolorystyce. Powodzenia! Jeśli chcesz tworzyć filmy w systemie Linux zobacz ten post. W razie pytań zapraszam do kontaktu za nami poprzez formularz kontaktowy lub profil na Facebooku." }

Jak tworzyć filmy w stylu Khan Academy? Poradnik krok po kroku.

Jak tworzyć filmy w stylu Khan Academy? Poradnik krok po kroku.

Poniższy poradnik do tworzenia filmów jako materiałów edukacyjnych został napisany jako samouczek na podstawie materiału przygotowanego przez Katarzynę Gorzędoską na stronie nowoczenenauczanie.pl

Khan Academy, to serwis zawierający ponad 4100 filmów edukacyjnych z różnych dziedzin, m.in. matematyki, biologii, chemii, fizyki, historii, finansów czy informatyki realizujące nowoczesne nauczanie poprzez e-learning. Oryginalne filmy w języku angielskim tłumaczone są systematycznie na język polski. Na stronie edukacjaprzyszlosci.pl znajdziecie filmy, które można obejrzeć z polskimi napisami, a na stronie YouTube KhanAcademyPolski znajdziesz filmy z lektorem lub stworzone przez polskich autorów (w tym mnie :) [Kasia Gorzędowska]) . Więcej na temat Khan Academy przeczytasz w innych postach na tej stronie i innych postach autorki nowoczenenauczanie.pl. Poniżej znajdziesz sposób jak szybko stworzyć własny film w stylu Khan Academy.

 

 

nierownosc

1. Co potrzebuję, żeby zacząć?

 • komputer z systemem Windows, Mac lub Linux
  (tutaj opiszę tylko Windows, post a temat Linuxa znajdziecie tutaj)
 • tablet graficzny do komputera - Wacom Bamboo 3 Pen (lub inny np. Pen&Touch) – koszt ~200zł (za Bamboo 3Pen ze zniżką edukacyjną)
  Co prawda możesz próbować pisać za pomocą myszki, ale będzie to nieefektywne i na dodatek nie będziesz mógł wykorzystywać różnicowania grubości linii. Warto zainwestować w tablet, który podłączymy do komputera i za pomocą rysika łatwo będziemy przenosili na ekran, to co chcemy. Na początek może to być nasz jedyny nakład finansowy.
  moj tablet
  Podłączamy tablet Wacom Bamboo 3 Pen do komputera i instalujemy oprogramowanie z płyty – zainstalują się sterowniki oraz tzw. Bamboo Dock, czyli panel, w którym możemy instalować i dodawać programy, które potrafią wykorzystać możliwości naszego tabletu.
 • mikrofon – koszt ~20-500zł
  Możemy rozpocząć nagrywanie filmów od prostego zestawu słuchawki+mikrofon, który będzie podążał za ruchem głowy, jednak trzeba się liczyć, że będzie słychać szumy (proszę się nie zrażać!). Można próbować je usunąć za pomocą opcji odszumiania w niektórych programach edycji wideo. Aby nagrać czysty dźwięk warto w pózniejszym czasie, gdy nabędziemy w prawy zaopatrzeć się w tzw. mikrofon studyjny, np. SAMSON G-Track USB (koszt ~500zł).
 • program do pisania oraz nagrywania (patrz punkty 2 i 3 poniżej)

2. Jakiego programu do pisania używać?

 • SmoothDraw4 (darmowy)
  Program, w którym rysuje również Khan nagrywając swoje filmy. Łatwy w użyciu. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję jak go używać nagraną przeze mnie.

  Uwaga! SmoothDraw4 działa na systemach XP SP3/Vista SP1/Win7. Wymaga .NET Framework 4 – jeśli nie mamy można ściągnąć z internetu, po naciśnięciu przycisku OK zostaniemy przeniesieni na odpowiednią stronę.

3. Jakiego użyć programu do nagrywania?

 • SnagIt (darmowa 30-dniowa wersja próbna, później 49$)
  Ciekawy program umożliwiający nagrywanie filmów, łatwy w obsłudze, umożliwia prostą obróbkę filmu i łatwe udostępnianie np. przez YouTube. Przez 30 dni mamy do dyspozycji pełną wersję programu bez żadnych ograniczeń.
  Uwaga! W tym momencie masz już wszystko, czego potrzeba, aby nagrać swój pierwszy film w stylu Khan Academy :)

4. Jak edytować filmy?

Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby, ale jeśli jednak chcesz coś dodać możesz wykorzystać bezpłatny Windows Movie Maker, który masz już w systemie lub ściągniesz ze strony Microsoft. Obróbkę nagrania umożliwia również Camtasia Studio, o której więcej w następnym wpisie.

5. Wskazówki praktyczne

 • napisz sobie krótki skrypt filmu – w punktach, co chcesz powiedzieć
 • na początku możliwe, że będziesz musiał nagrać kilka razy film zanim wyjdzie to, co chcesz, nie zrażaj się :)
 • poproś kogoś, aby ocenił poziom emocji w Twoim głosie – samemu trudno to zrobić, a jednak film będzie ciekawszy, gdy różnicujemy głos i pokazujemy za jego pomocą emocje
 • jeśli zamieszczasz obrazek przygotuj go sobie wcześniej – obejrzyj mój wideo tutorial m.in. o tym jak wstawiać obrazki w programie SmoothDraw

 

Wskazówki p. Alicji Puścian, która również tworzy materiały Khan Academy:

 • dobrze jeżeli na początku filmu coś znajduje się na ekranie – choćby tytuł – wtedy widzowie wiedzą, że wszystko „działa" i że zaraz usłyszą też głos
 • jeśli jest taka możliwość lepiej korzystać z programu, który umożliwia pauzowanie nagrywania – pozwala to na wzięcie oddechu czy napicie się wody
 • w płynnym nagraniu filmu pomaga solidne koncepcyjne opracowanie problemu, o jakim będzie się mówić
 • trzeba unikać ewentualnych niespodziewanych kłopotów w postaci trzaskających drzwi czy wyskakujących okienek programów antywirusowych
 • warto mieć dobrze opanowany software, którym się posługujemy – pozwala to na spokojne i bezproblemowe posługiwanie się nim podczas nagrywania filmów.

6. Jak będzie wyglądał efekt końcowy, czyli jeden z moich filmów?

Khan pisze żółtym kolorem na czarnym tłem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś swoje filmy nagrywał w innej kolorystyce. Powodzenia!

Jeśli chcesz tworzyć filmy w systemie Linux zobacz ten post.

W razie pytań zapraszam do kontaktu za nami poprzez formularz kontaktowy lub profil na Facebooku.

 

 

 

FAQ

Czym zajmuje się Fundacja Edukacja Przyszłości?
Najważniejszym celem fundacji jest przetłumaczenie zasobów Khan Academy na język polski.

Więcej odpowiedzi nt fundacji znajdziesz tutaj→
O projekcie Khan Academy tutaj→

Statut i Misja

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym się kierujemy, zachęcam do przeczytania naszego Statutu→ i naszej Misji→

Nasze dane

Fundacja Edukacja dla Przyszłości
ul. Hoża 86
00-682 Warszawa, Polska

Dane KRS: FUNDACJA EDUKACJA DLA PRZYSZŁOŚCI

+48 22 322 65 00

fundacja@edukacjaprzyszlosci.pl

www.edukacjaprzyszlosci.pl

Znajdziesz nas na

JoomlaMan